مقالات

مقایسه توالت فرنگی برندهای ایرانی نسبت به خارجی

توالت فرنگی یکی از کالاهایی جدید و مدرن و البته کاربردی است که در سال های اخیر جایگاه خود را در منازلمان پیدا کرده و به دلیل میزان مصرف و استفاده از آن و همچنین برندهای متنوع در بازار انتخاب توالت فرنگی ها با کمی حساسیت بیشتری نسبت به قبل مواجه شده است.

توالت فرنگی چیست و پیشینه آن ؟

طبق نوشته ویکیپدیا محلی کالایی در سرویس بهداشتی و محلی برای نظافت و تخلیه انسان می باشد.توالت ها معمولا در دو نوع آسیایی و فرنگی وجود داشته که در مدل های اروپایی فرد روی توالت به صورت قائم می نشیند و در مدل های آسیایی فرد به صورت دو زانو قرار می گیرد.

همچنین به گزارش برخی منابع  اولین توالت های ساخت انسان نزدیک به 6 هزار سال پیش در میان رودان ایجاد شده است.

توالت فرنگی از طریق بدنه که به پشت آن متصل است و به آن فلاش تانک می گویند اقدام به تخلیه آب به کاسه و در نهایت شستشوی آن می کند.در داخل کاسه توالت فرنگی حفره های وجود دارد که آب از فلاش تانک روانه آن شده و در انتهای توالت که به آن خروجی می گویند مواد داخل توالت تخلیه می شود.

انواع توالت فرنگی

توالت فرنگی ها در داخل بازار انواع مختلفی داشته که با فاکتورهای مختلفی قابل بررسی است.

از لحاظ ساختار بدنه:

 • توالت فرنگی زمینی» این توالت فرنگی اکونومی ترین مدل فرنگی در بازار بوده و دارای دو مدل یک تکه (مونوبلاک) و دو تکه است.
 • توالت فرنگی وال هنگ» این توالت فرنگی نسل جدید و لاکچری فرنگی است که به صورت دیواری بوده و نصب آن به دیوار است و خروجی فاضلاب آن از طریق استراکچر داخلی می باشد.

از لحاط تخلیه:

 • تخلیه جت» سیستم تخلیه جت از جدیدترین و مدرن ترین تخلیه های توالت فرنگی است. این تخلیه به سه حالت واترجت، توربوجت، سوپر جت تقسیم بندی می گردد.
 • تخلیه ریزشی یا واش دان» این تخلیه نیز تقریبا بیشترین و کاربردی ترین نوع تخلیه در توالت فرنگی محسوب می شود. اکثر برندها از این تخلیه در سبد کالایی خود دارند.
 • تخلیه گردابی» تخلیه گردابی نیز از دیگر سیستم های تخلیه در توالت فرنگی است. این روش آب را به صورت پرفشار وارد کاسه کرده و سرعت باعث چرخش سریعآب و نظافت و شستشوی فرنگی می شود.

از لحاظ سایز خروجی و آکس:

آکس در توالت فرنگی از موارد مهم محسوب می شود، چرا که نصب توالت فرنگی بر اساس آکس صورت می پذیرد. آکس به نقطه وسط فاضلاب تا خروجی توالت فرنگی گفته می شود. آکس در فرنگی ها حداقل از 14 شروع شده و حداکثر تا 32 سانتی متر می رسد.

بوگیر قطعه ای است که در محل خروجی فرنگی نصب شده و آکس فرنگی را از 5+ تا 5- سانتی متر تغییر می دهد.

سایز خروجی فرنگی اندازه و میزان خروجی فرنگی است که تخلیه از طریق آن انجام می شود. این رابطه مستقیمی بین سهولت در تخلیه و اندازه بزرگی ان دارد. عموما سایز خروجی فرنگی ها بین 6 تا 10 می باشد.

بررسی توالت فرنگی های ایرانی بازار

توالت فرنگی در برندهای ایرانی در چند سال اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و در بازار و بورس سرویس بهداشتی پر رنگ شده است. این موضوع باعث شده تا برندهای زیادی اقدام به تولید این محصول کرده و در برخی برندها توانسته اند به بازار خارج از کشور راه پیدا کرده و حجم صادرات قابل قبولی را در این محصول داشته باشند.

کیفیت توالت فرنگی های داخلی در حد و اندازه های قابل قبول و استاندارد بوده و هر چند که فاصله زیادی بین داخلی ها و خارجی ها وجود دارند اما توانسته اند حجم زیادی از فروش بازار را به خود اختصاص دهند.

ایرانی ها در تنوع تولید محصولات بی نظیر عمل کرده و انواع مختلفی از توالت فرنگی ها را روانه بازار کرده اند. از برندهای مطرح در توالت فرنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. توالت فرنگی مروارید
 2. توالت فرنگی گلسارفارس
 3. توالت فرنگی چینی کرد
 4. توالت فرنگی پارس سرام
 5. توالت فرنگی آرمیتاژ
 6. توالت فرنگی چینی رز
 7. توالت فرنگی بومرنگ

توالت فرنگی های خارجی بازار اما داستان متفاوت دیگری دارند. توالت فرنگی های خارجی در اصل در بازار ایران عمدتا برندهای ساخت چین می باشند، هر چند که برندهای معروف ترکیه، ژاپن و آلمانی نیز در بازار خودنمایی می کنند.

مهمترین و بارزترین ویژگی این مدل فرنگی ها کیفیت بالای پوشش و لعاب روی بدنه است. بعد از آن نیز تخلیه و سرعت عمل این فرآیند در کنار میزان صدای سیستم فلاش تانک است.

البته باید گفت به دلیل اینکه حجم واردات کم می باشد تنوع زیادی در این برندها پیدا نمی شود و اگر به دنبال درجه بالاتر از فرنگی های ایرانی می گردید می بایست به دنبال فرنگی های ساخت کشور چین بروید.

چینی ها در ساخت و تولید توالت فرنگی بی نظیر عمل کرده و صادرات فراوانی را به کشور ایران داشته اند. برعکس سایر اقلام که چینی ها در آنها خوش نام نمی باشند در توالت فرنگی جنس درجه 1 بازار به برندهای چینی اختصاص داشته و به نوعی همه چیز تمام می باشند.

از برندهای خارجی معروف در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. توالت فرنگی توتو – TOTO» برند مطرح و لوکس ژاپنی که تولید کننده تجهیزات و لوازم سرویس بهداشتی بوده و توالت فرنگی های با کیفیتی را در بازار داشته و به دلیل محدود بودن واردات تنوع آن کم و قیمت آن بالا می باشد.
 2. توالت فرنگی دوراویت – Duravit » دوراویت برندی آلمانی و ساخته شده در شهر هامبورگ است که سابقه حضور بالایی در ایران دارد. این مدل توالت فرنگی لوکس قیمت بالایی در بازار داشته و کیفیت و زیبایی مهمترین شاخصه این برند است.
 3. توالت فرنگی ویترا – Vitra» ویترا در اصل برندی سوئیسی است که البته به نوعی برندی چند ملیتی و بازار مشترک است که المان های لوکس و کیفیت از فاکتورهای آن است. توالت فرنگی های ویترا در کشور ترکیه تولید و در بازار ایران موجود می باشد.
 4. توالت فرنگی کوهلر – Kohler» کوهلر برندی آمریکایی و مطرح در تولید اقلام سرویس بهداشتی و خصوصا توالت فرنگی است. این برند در سال 1873 تاسیس و میزان حضورش در کشور بسیار محدود و البته گران قیمت می باشد.
 5. توالت فرنگی ویلروی اند باخ – Villeroy & Boch» برند سوپر لوکس آلمانی و هم رده برند پورشه می باشد. این کمپانی تولید کننده انواع تجهیزات سرویس بهداشتی، توالت فرنگی، شیرآلات و … می باشد. محصولات این شرکت در ایران به شدت محدود بوده و قیمت های آنها نیز به یورو می باشد.
 6. توالت فرنگی لیرا – LYRA» لیرا نام توالت فرنگی وارداتی از بازار کشور چین به ایران شد و به سرعت جایگاه خوبی را برای خود دست و پا کرد. هر چند که به دلیل محدود بودن موجودی این محصول تمام شد اما بعدا با برندهای دیگر تا حد قابل قبولی جایگزینی را جبران نمود.
 7. توالت فرنگی توتی- Totti» توتی نیز مشابه لیرا و با ورود این برند وارد بازار ایران شد. هر چند که این برند کیفیت لیرا را نداشت اما از برندهای ایرانی تا حدی بهتر بود و توانست جایگاه مناسبی را برای خود دست و پا کند.
 8. توالت فرنگی یاتو – Yatao» یاتو برند دیگر چینی است که آن هم جز خوش نام های فرنگی چینی بازار است. این برند نیز مشابه لیرا با محدودیت کمتری روانه بازار شد و بعدا با برندهای جایگزین به کار خود ادامه داد.

تفاوت های فرنگی های داخلی با فرنگی های خارجی

 • اولین تفاوت توالت فرنگی خارجی با ایرانی لعاب و پوشش قرار گرفته بر بدنه سرامیکی است. برندهای خارجی پوشش سفید تر و مستحکم تری داشته و تقریبا می توان گفت که جرم و کثیفی روی آنها پدیدار نمی شود.
 • بعد از آن مهمترین المان مقایسه این دو نوع تخلیه و مکانیزم آنهاست. در فرنگی های خارجی آسانسور قوی تری تعبیه شده و همین باعث می شود که تخلیه با قدرت و سرعت بیشتری انجام شود. همچنین میزان صوت ساتع شده در زمان تخلیه به شدت پایین است و از آنها به فرنگی های سایلنت یاد می شود.
 • میزان مصرف آب در فرنگی های خارجی نسبت به داخلی ها کمتر بوده و این اهمیت منافاتی با نوع تمیز کردن داخل کاسه ندارد. همچنین استفاده از دو کلید تخلیه در روی درب تخلیه باعث می شود این موضوع تا حد بهتری قابل انجام باشد.
 • آکس و خروجی در توالت فرنگی های چینی عموما بین 20 تا 25 و خروجی بین 6 تا 8 است و کمتر از خروجی 10 در تولید آنها بهره برده شده است.
 • ارتفاع و ابعاد و اندازه در توالت فرنگی های چینی استاندارد های بین المللی را داشته و ایجاد طرح های جدید مغایرتی برای استانداردها ایجاد نمی کند.
 • طراحی و مدل های داخلی با سلیقه ایرانی همخوان تر بوده و این در کنار رنگ بندی می تواند امتیاز بالایی را برای توالت فرنگی های داخلی به دست آورد.
 • قیمت فاکتوری مهم در انتخاب این محصول است. قاعدتا برای خرید توالت فرنگی خارجی علاوه بر نام برند هزینه ای دیگری همچون کرایه، گمرگی و هزینه انبارداری نصیبتان می شود در صورتی که در فرنگی های داخلی این امر بی معنا خواهد بود.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش در توالت فرنگی داخلی امری واضح تر و قابل دستیابی تر است. هر چند که کیفیت برندهای چینی و خارجی تضمین شده بوده و همه آنها دارای شرکت خدمات و گارانتی در ایران می باشند اما از این منظر نیز وزنه برای ایرانی ها می چربد.
نتیجه گیری

خرید هر کالا بسته به نوع نیازمان متفاوت است و فاکتورهای زیادی در انتخاب یک محصول نقش دارد. خرید توالت فرنگی قبل از انتخاب کشور سازنده می بایست فهرست بالا را بررسی کرد تا به انتخاب صحیح رسید. همچنین چنانچه هر گونه سوالی در مورد خرید فرنگی دارید می توانید با کارشناسان ما مشورت به عمل آورید

منبع : سایت سبک نو خانه نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *